by Pontalopud Filmfestival

Share

by Pontalopud Filmfestival

Share

Ponta Lopud festival uz podršku industrijske platforme SFF-a CineLink, i na ovogodišnjem će izdanju ponuditi seriju predavanja i masterclassova pod mentorstvom filmskih profesionalaca koji su svojim umjetničkim djelovanjem obilježili svjetsku kinematografiju. Ime jednog od ovogodišnjih mastera već je otkriveno, riječ je o jednom od najvećih redatelja današnjice, švedskom redatelju Rubenu Östlundu, koji smatra kako je Ponta Lopud festival sjajna prilika za susret s kolegama i prijateljima, razgovore o radu na filmu i pronalaženje inspiracije.

 

Ove će godine tu jedinstvenu priliku imati devetnaest izvrsnih mladih filmskih umjetnika, sudionika masterclasseva, bilo da će pohađati radionice iz područja glume, režije ili kamere. Sudjelovanje filmskih profesionalaca i studenata iz regije na ovogodišnjem Ponta Lopud festivalu podržali su regionalni filmski centri i fondovi kroz partnerstvo s Ponta Lopud festivalom: Hrvatski audiovizualni centar, Filmski centar Srbije, Filmski centar Crne Gore, Agencija za film Sjeverne Makedonije, Fondacija za kinematografiju Sarajevo i Slovenski filmski centar.

 

Masterclassove za filmske profesionalce u kategoriji „Glumci“ pohađat će osam glumica i glumaca koji iza sebe već imaju zapažene uloge u brojnim filmskim ostvarenjima:

Florist Bajgora (Kosovo)

Lazar Dragojević (Crna Gora)

Jurij Drevenšek (Slovenija)

Muhamed Hadžović (Bosna i Hercegovina)

Tihana Lazović (Hrvatska)

Milan Marić (Srbija)

Natalija Teodosijeva (Sjeverna Makedonija)

Ivana Vuković (Srbija)

 

Na Lopudu će treću godinu zaredom masterclassove imati i odabrane redateljice i redatelji:

Marija Apčevska (Sjeverna Makedonija)

Kukla – Katarina Bogdanović (Slovenija)

Matija Gluščević (Srbija)

Juraj Lerotić (Hrvatska)

Ivan Salatić (Crna Gora)

Norika Sefa (Kosovo)

Ena Sendijarević (Bosna i Hercegovina)

Dušan Zorić (Srbija)

 

Odabrane su i sudionice masterclassova za snimateljice, mahom uspješne u svom dosadašnjem umjetničkom djelovanju:

Bojana Andrić (Srbija)

Sara Bernarda Moritz (Hrvatska)

Gaja Naja Rojec (Slovenija)

 

 

Detaljno o sudionicima trećeg Ponta Lopud festivala na Sudionici 2023.